Edukacyjna Pracownia Przyrodnicza

Edukacja Pracownia Przyrodniczym

Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Cmentarze w Szczecinie

Cmentarze w Szczecinie

Monitoring

cmentarze

Biuletyn Informacji Publicznej

BIP

Obsługa techniczna
ALFA TV

Różanka

Różanak

Najsłynniejszy szczeciński ogród ma wszystkie cechy legendarnego miejsca. Początki Różanki to 1928 r. Wówczas przy okazji wystawy ogrodniczej, połączonej ze spotkaniem w Szczecinie znanych ogrodników, powstał ogród różany. W pomyśle nie było nic wyjątkowego. W tamtym czasie rosaria tworzone przy parkach były w Europie czymś często spotykanym. Szczecin wyróżniała jednak skala przedsięwzięcia. Na kilkunastu rabatach posadzono osiem tysięcy krzewów róż. Oczywiście w różnych odmianach. W innych europejskich miastach rosaria kończyły się na kilku rabatach.

W 1935 r. rosarium zostało rozbudowane. Róż było już dziesięć tysięcy. Dodano pergole i ławki. Wtedy też powstała pieczołowicie dziś odtworzona fontanna "Ptasia studnia" z charakterystycznymi gęsiami zrywającymi się do lotu. Jej autorem jest niemiecki artysta Kurt Schwerdtfeger (1897-1966), który po studiach osiedlił się w Szczecinie i tu od 1925 roku kierował klasą rzeźby w Szkole Rzemiosł Artystycznych. Ogród utrzymywany był przez miasto, ale ponoć spore zasługi w jego rozkwicie miało Towarzystwo Upiększania Miasta, społeczna organizacja, która dbała o powstawanie kolejnych "zielonych" miejsc w Szczecinie.

Wśród drzew okalających Różankę jedno zasługuje na szczególną uwagę - metasekwoja chińska. Jeszcze w latach 40. XX w. uważano ją za gatunek wymarły. Znana była tylko z archeologicznych skamielin. W 1941 r. odkryto ją w Chinach.

W latach 2006-2007 dzięki funduszom Miasta Szczecina przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Po zakończeniu prac oddany do użytku 20 kwietnia 2007 r. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw. Prócz kwiatów występują tutaj również egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu, m.in. kasztanowiec gładki, korkowiec amurskim, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski występujący jedynie w górach Bośni i Hercegowiny.

Jedną z atrakcji ogrodu jest "Ptasia Fontanna", odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej. Jej głównymi elementami są cztery betonowe gęsi osadzone na cokole (trzy z nich oryginalne, odrestaurowane, czwarta - stworzona od podstaw). Różanka znajduje się na obszarze Łękna, na skraju Parku Kasprowicza pomiędzy ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego oraz ścieżką rowerową (Fałata) w pobliżu nieczynnego przystanku kolejowego Szczecin Łękno.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia